Není plevel jako plevel

Práce na zahradě nebo malé zahrádce je zvlášť od jara do podzimu taková „ nekonečná píseň“. Ale je to práce užitečná, zajímavá a pro mnoho z nás je to příjemná relaxace. A co se týká odstraňování plevele, měli bychom si o něm něco zjistit.
zelená tráva
Mnoho těchto nežádoucích rostlinek, které se nám opakovaně objevují, se dá využít nejenom jako koření pro zpestření našeho jídelníčku. Jsou užitečné pro naše zdraví. Ale je důležité, aby půda na zahradě byla hnojena organickými hnojivy a samozřejmé bez používání jakýchkoliv herbicidů.

Seznamte s nejčastějším užitečným plevelem našich záhonů, skalek a zahrádek.Pokud si najdete čas a vyobrazení těchto rostlin si vyhledáte na internetu a i v odborné literatuře, určitě se vám hned vybaví, jaký vám roste na zahrádce „plevel“.
hluchavka fialová
· (Ptačinec prostřední/Ptačinec žabinec (Stellaria media) mladé jarní lísky (bez kvítků) jsou výborné v jarních salátech. Obsahuje mnoho vitamínů. Čistí krev. Tato rostlinka pomáhá společné s přesličkou a jitrocelem zevně léčit různá kožní onemocnění (exémy, podrážděná pokožka, bércové vředy aj.).

· Svízel vonný/Lipkavec marinkový nebo Mařinka vonná (galium odoratum) sbírá se kvetoucí nať. Pomáhá při závažných onemocnění ledvin, žlučníku, jater i ke zmírnění bolestivé menstruace. Svízel sušíme v tenkých vrstvách. Druhů svízele je mnoho druhů, pozor na záměnu.

· Pýr plazivý (elytrigia repens)– tento velmi rozšířený, v zahrádce nepříjemný plevel, je velmi účinná bylinka, která má všestranné využití. Z dobře umytých oddenků se připravuje čaj a tinktura. Pýr plazivý pročišťuje, odvodňuje a detoxikuje organizmus, snižuje cholesterol. Využívá se k léčení kožních onemocnění, i tak závažných jako je lupénka. Nemá žádné vedlejší účinky, mohou ho užívat jak děti, tak těhotné ženy. Čerstvé pokrájené oddenky se používají do salátů. Usušený pýr se musí skladovat v dokonale uzavřených nádobách.
okopávání zahrádky
V případě, že jsme vás inspirovali k využití některých rostlinek, které máte na vaší zahrádce, tak je důležité, abyste je dobře znali, přečetli si herbáře nebo se poradili s odborníky na bylinky. Těch užitečných, i když nežádoucích rostlin v záhonech, je velmi mnoho. Zkuste se o ně trochu zajímat, možná je nebudete vyhazovat, ale využijete je pro své zdraví.

Ideální zázemí pro volný víkend i rodinnou dovolenou

Toužíte po vlastní rekreační chatě? Klidně i po té nejmenší chatičce, která by vám posloužila jako praktické zázemí na zahradě, u rybníka, anebo někde na vsi, kam byste mohli alespoň na víkend uniknout od ruchu velkoměsta?
Život ve městě má jistě své četné výhody, nicméně nelze se divit ani tomu, že velké množství lidí před ním ve volných dnech utíká. Zkrátka chtějí být alespoň chvíli někde, kde je ticho a klid, a pokud možno i čistý vzduch.desková hra, domeček, autíčko
Nicméně po praktickém soukromém zázemí touží i lidé žijící na vesnici, třeba rybáři, kteří by chtěli mít střechu nad hlavou blízko oblíbeného rybníka, anebo zahrádkáři, kteří mají svůj pozemek daleko od domu, třeba někde v zahrádkové osadě.
Všichni tito lidé touží po praktickém zázemí, jenže narážejí na to, že taková stavba přece jen něco stojí. A stejně tak i pozemek, na kterém by měla stát. Jak z toho ven? Jak vyřešit tuto zapeklitou otázku?
Novostavba je drahá věc, to víme všichni – několik milionů spolkne jako malinu, i když bude mít i tu nejmenší výměru. A navíc, vám by dost možná stačilo i něco ještě menšího, takový obyvatelný základ. A možná byste se spokojili i se sezónním objektem, který nebude zateplený.
Ať už uvažujete jakkoli, podívejte se na mobilní dřevostavby! Jedná se o levné stavby bez pevných základů, které nejsou spojené se zemí, a to má mnoho velkých výhod.mobilní dům, bungalov
To, co na mobilním domku jednoznačně oceníte, je jeho cena. U celoročně obyvatelné verze se pohybuje okolo jednoho miliónu korun, ale pokud budete skromní, stačí vám jen sezónní nezateplený objekt, a ještě k tomu takový, který bude opravdu jen jednoduše a minimálně vybavený, pak můžete ušetřit další stovky tisíc korun.
A díky absenci pevných základů nepotřebujete k umístění domku na pozemek žádné úřední povolení! A to se také hodí, ne? Tak už neváhejte a běžte si do centra vzorových domů vybrat ten svůj – ať máte kam jezdit na víkendy.

Rostliny do domu i do bytu

Rýmovník

Vědecký název rýmovníku je Plectranthus amboinicus. Jinde můžete tuto bylinu nalézt také pod názvem molice. Jde o silně aromatickou tlustolistou rostlinu z čeledi hluchavkovitých. Pochází z Austrálie a u nás se ji nejčastěji uvidíte jako pokojovou rostlinu. Má srdčité listy, jejichž velikost se odvíjí od podmínek, ve kterých roste. Dorůstá do velikosti kolem 40 – 50 cm.
lístky rýmovníku

Jak pěstovat?

Není to nic složitého. Rýmovníku se bude nejlépe dařit na světlých místech Vaší domácnosti, ale nevystavujte ho přímému slunci. Je vhodné rostlinu každé jaro přesazovat do většího květináče s propustným, neutrálním substrátem. Zalévejte několikrát týdně, ale dávejte pozor na přemokření, rostlina by mohla uhynout. Pravidelně rýmovník stříhejte, aby vám nepřerostl. Ustřižené šlahouny můžete dát do vody, kde zakoření a vznikne vám nová rostlina.

Gasteria

Lidově se jí říká volí jazyk. Patří to čeledi liliovitých, proto bývá často zaměňována za Aloe. Má cca 5 – 15 cm na výšku podle stáří. Tlusté listy má poskládané do vějíře nebo do hvězdice.

Jak pěstovat?

Je mnoho druhů této rostliny, ale pěstování je u všech podobné. Pokud se rozhodnete pěstovat kterýkoli druh gasterie, mějte na paměti, že přirozeně roste na poušti, tudíž do květináče dáme hlinito-písčitý substrát. Květináč dáme na slunné místo a zaléváme jednou až dvakrát týdně. Když se budete o volí jazyk dobře starat, odmění se Vám v jarních nebo letních měsících květem.
Vánoční kaktus

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus neboli Schlumbergera pochází z Brazílie. V České republice je pěstován jako okrasná rostlina. Je vlhkomilný a jeho květy mohou mít různé barvy podle druhu.

Jak pěstovat?

Na rozdíl od předchozích rostlin je Schlumbergera trochu náročnější na pěstování. Potřebuje polostín a vlhčí vzduch. Jestliže chceme po nějaké době vidět i květ, musí v místnosti, kde vánoční kaktus roste být pod 22 °C. Když budete mít v pokoji tepleji, kaktus krásně poroste, ale květy neuvidíte.

Vánoční trendy pro letošní rok

Každé Vánoce je trendy jiná barva výzdoby a nejinak tomu je i letos. Do jaké barvy by měla ladit moderní domácnost v roce 2019? Letos vede prim jednoznačně světle růžová barva, která se nejčastěji kombinuje se sněhově bílou. Odvážlivci ovšem mohou zvolit ke kombinaci i jiné barvy. Designérům se osvědčila kombinace růžové a červené nebo luxusně působící kombinace růžové a hnědé či růžové a zlaté. V obchodech můžete sehnat světle růžové ozdoby na vánoční stromeček ve všech materiálech. Pro větší konzervativce je letos moderní také barva červená a různé norské vzory na ložním prádle, dekorativních polštářích, dekách nebo také na slavnostním prostírání ke štědrovečerní večeři. Koupí takového prostírání určitě neuděláte chybu, protože působí velmi sváteční atmosférou a je velmi praktické.
Vánoční věnec
Dále jsou také moderní různé postavičky sobů, sněhuláků a také pokračuje loňský boom skřítků různých velikostí a materiálů. Těmito postavičkami může vyzdobit nejen svou domácnost, ale také zahrady a předzahrádky, kde budou vítat každou vaší návštěvu.
Novinkou pro letošní rok jsou také neopadavé adventní věnce a svícny, kde je chvojí nahrazeno různými stálými materiály, jako jsou peříčka, různé látky, vaty nebo adventní věnce potažené pleteninou například ze starých svetrů nebo šál. Vedle ovšem nešlápnete také s věncem a výzdobou z přírodních materiálů, k dispozici jsou šišky a různé lesní plody nebo nasušené plátky jablek, pomerančů, mandarinek nebo citronů v kombinaci se skořicí a badyánem.
Vánoční koule růžové
Pokud jste zastáncem klasických Vánoc, určitě neuděláte chybu ani pestrobarevnou výzdobou a adventním věncem nebo svícnem z pravého chvojí, které svou nezaměnitelnou vůní dodá Vánocům tu pravou sváteční atmosféru.
Věříme, že ať zvolíte moderní styl nebo klasickou výzdobu, dokážete svůj domov vyzdobit a připravit na sváteční dny, kdy budete odpočívat se svou rodinou a svými blízkými. Nezapomeňte však, že letošní adventní čas začíná již nedělí prvního prosince.

Stromy – přírodní dědictví naší krajiny

Je škoda každého stromu, který se pokácí, když je zdravý. Ano, dá se souhlasit s tím, že lesy, zvlášť smrkové, které byly a podle některých odborníků nadměrné vysazovány, a za poslední roky trpí napadením kůrovce, nebo jsou zničené jinou přírodní katastrofou, ty se musí likvidovat.
Na Slovensku ta situace není tak katastrofální, protože tam jsou v mnoha oblastech smrkové lesy míšené s listnatými stromy, jako jsou buky, duby, javory, kaštany, osiky. Nebo jsou celé oblasti porostlé pouze listnatými stromy.
kopa dřeva

Z pohledu obyčejného člověka, který nemá lesnické vzdělání, ale všímá si krajiny, tak zjišťuje, že mnozí lidé, soukromníci a firmy kácejí stromy naprosto zbytečné, jen kvůli zisku. Protože zákony, které máme, naše přírodní bohatství nedokážou ochránit. Určitě by se měly přehodnotit metody na výběr kácení. Stromy po celé zemi, jsou pro lidi důležité nejenom z ekologického ale i z estetického hlediska. Některé stromy jsou samozřejmě ze zákona chráněné, ale těmito slovy nemusí být označovány jiné stromy, které se likvidují. Je to vše o lidech a jejich přístupu k ochraně naši krajiny.
ochrana životního prostředí

· Na jedné straně víme, co dokáže sucho a na druhé straně se ve velkém a neuváženě kácejí stromy, které krajinu před suchem chrání a zemi vracejí vláhu. Ať jsou to stromy, které lemují silnice, potoky a řeky, na polích ve zbývajících remízcích, v lesích, vše se likviduje kvůli zisku nebo i hlouposti.
Pokud se už kácejí zdravé stromy kvůli výrobkům ze dřeva, mělo by toto dřevo zůstat v každém případě zde – DOMA. A výrobky z tohoto dřeva vyrábět též v naši zemi.
· Z lesů, zničených jakýmikoliv přírodními katastrofami, máme takové velké množství surového dřeva, které se dá určitě částečně zpracovat a na kvalitní fošny (desky), které se po vysušení využijí v nábytkářských firmách. A je zde velké množství na dřevo určené k vytápění. A nic by se nemělo vyvážet. Možná je to úsměvné, protože hned někdo namítne – a co zisk z vývozu?
tmavé mraky
Naše děti by měli být vedeny nejenom ve školách, ale už výchovou v rodinách k tomu, aby si považovaly každý zdravý strom, protože to bude v blízké budoucnosti vzácnost. Lidé by se měli od malička vést k tomu, že stromy jsou našim přírodním pokladem.