Není plevel jako plevel

Práce na zahradě nebo malé zahrádce je zvlášť od jara do podzimu taková „ nekonečná píseň“. Ale je to práce užitečná, zajímavá a pro mnoho z nás je to příjemná relaxace. A co se týká odstraňování plevele, měli bychom si o něm něco zjistit.
zelená tráva
Mnoho těchto nežádoucích rostlinek, které se nám opakovaně objevují, se dá využít nejenom jako koření pro zpestření našeho jídelníčku. Jsou užitečné pro naše zdraví. Ale je důležité, aby půda na zahradě byla hnojena organickými hnojivy a samozřejmé bez používání jakýchkoliv herbicidů.

Seznamte s nejčastějším užitečným plevelem našich záhonů, skalek a zahrádek.Pokud si najdete čas a vyobrazení těchto rostlin si vyhledáte na internetu a i v odborné literatuře, určitě se vám hned vybaví, jaký vám roste na zahrádce „plevel“.
hluchavka fialová
· (Ptačinec prostřední/Ptačinec žabinec (Stellaria media) mladé jarní lísky (bez kvítků) jsou výborné v jarních salátech. Obsahuje mnoho vitamínů. Čistí krev. Tato rostlinka pomáhá společné s přesličkou a jitrocelem zevně léčit různá kožní onemocnění (exémy, podrážděná pokožka, bércové vředy aj.).

· Svízel vonný/Lipkavec marinkový nebo Mařinka vonná (galium odoratum) sbírá se kvetoucí nať. Pomáhá při závažných onemocnění ledvin, žlučníku, jater i ke zmírnění bolestivé menstruace. Svízel sušíme v tenkých vrstvách. Druhů svízele je mnoho druhů, pozor na záměnu.

· Pýr plazivý (elytrigia repens)– tento velmi rozšířený, v zahrádce nepříjemný plevel, je velmi účinná bylinka, která má všestranné využití. Z dobře umytých oddenků se připravuje čaj a tinktura. Pýr plazivý pročišťuje, odvodňuje a detoxikuje organizmus, snižuje cholesterol. Využívá se k léčení kožních onemocnění, i tak závažných jako je lupénka. Nemá žádné vedlejší účinky, mohou ho užívat jak děti, tak těhotné ženy. Čerstvé pokrájené oddenky se používají do salátů. Usušený pýr se musí skladovat v dokonale uzavřených nádobách.
okopávání zahrádky
V případě, že jsme vás inspirovali k využití některých rostlinek, které máte na vaší zahrádce, tak je důležité, abyste je dobře znali, přečetli si herbáře nebo se poradili s odborníky na bylinky. Těch užitečných, i když nežádoucích rostlin v záhonech, je velmi mnoho. Zkuste se o ně trochu zajímat, možná je nebudete vyhazovat, ale využijete je pro své zdraví.