Motokros – sport několika tváří.

Příznivci, nadšenci a fanatici do motokrosového sportu mi jistě dají za pravdu, že podívaná na tento moto sport je jedním z nejkrásnějších pohledů na světě. Pohledů, doprovázeným burácivým zvukem motorů. Motorů, které i ty mají svá specifika, tóniny, podle třídy kubatury. Jde doslova o koncert, postavíte-li se do těsné blízkosti startovního roštu těsně před spuštěním startovního rámu.

Déšť a bláto dodávají celé podívané na atraktivitě. Jistě, nejeden jezdec by se teď mohl ohradit, že závody terénních motorek na asfaltu postrádají význam. A mají rozhodně pravdu. Jako diváka mě vždy uchvátí, jak se jezdci dokážou během pár kol změnit téměř k nepoznání. Na začátku naleštěné stroje a vyžehlení jezdci, na konci závodu většinou „banda“ zablácených koulí. Ale to co je mezi touto proměnou je právě ten pohled, který vás prostě musí uchvátit.

motokros

Dokonalé vedení stroje, znalost, kdy a jak vysednout, přidat či ubrat plyn. Mít oči doslova i na zadní straně helmy, protože mumraj závodníků je doslova jak valící se lavina. Dobře vytipovat stopu v zatáčce, dokonale načasovat rychlost a odskok na dlouhých skocích s přidáním plynu na plno. Kontrolovat dopad a hlavně odjezd, protože lavinu za vámi podobných kaskadérů, rozhodně nechcete mít na zádech. To vše jsou hodiny a hodiny tréninku a nemalá finanční suma.

úraz na moto

 Adrenalin, který se závodníkům vyplavuje do těla, je žene k ještě větším výkonům, až na hranici vlastních možností. A proto není o kolize a pády nouze. Jsou to ostřílen a tvrdí hoši a jejich práh bolesti je daleko za hrací obyčejného smrtelníka. Přesto je to sport nejen náročný, ale především rizikový. I přes bezpečnostní vybavení a nejmodernějších chráničů se zkrátka čas od času každý závodník setká se situací, kdy lékařská pomoc je na místě. Tady rozhodně musím, vyzdvihnou práci pořadatelů i na amatérské úrovni, kteří vždy podle norem a pravidel dbají na přítomnosti zdravotníků na jakémkoli závodě. Zdravotníků, kteří jsou malou jistotou jezdců a jakousi oporou, aby své moto hranice mohli posouvat ještě dál.