Skoncujte s celulitidou!

Některé tělesné partie – hlavně stehna, boky a hýždě – mají k tvorbě celulitidy, neboli lipohypertrofie sklon. Tato estetická vada, se projevuje v místech, kde se ukládá tuk, a to nehezkým „dolíčkovatým“ povrchem těchto částí těla a boj s ní není snadný. Většina z nás se za celulitidu stydí, a proto se jí snažíme zbavit různými způsoby. Avšak tento úkol je mnohdy nad naše síly. Abychom mohly celulitidě lépe čelit, je zapotřebí jí porozumět – vědět, proč a jak vzniká a zda existují nějaká preventivní opatření.
Změna jídelníčku
V postižených částech těla je tuk oddělen svazečky vazivové tkáně, které se nacházejí mezi hlubšími tkáněmi a kůží. Tato vazivová tkáň je nepružná a při zvětšování tukových buněk zůstávají její svazečky stále stejné. Tak dochází k vyklenování tukových buněk vzhůru proti kůži, což tvoří typický vzhled pomerančové kůže. U nás žen se tento defekt objevuje častěji než u mužů, neboť máme na zmíněných partií mnohem tenčí kůži. A protože je v postižených místech omezený průtok krve a lymfy, může celulitida zapříčinit některá onemocnění.
Je na čase zhubnout

Faktory ovlivňující vznik celulitidy

·         genetické předpoklady
·         sedavé zaměstnání, anebo naopak dlouhé stání
·         nadváha
·         nedostatečná funkce lymfatického systému  – míza čili lymfa odvádí z těla rozvětvenými mízními cévami nadbytečnou tekutinu z tkání a zároveň toxiny a odpadní látky; špatný mízní oběh způsobuje ukládání těchto látek do tkání
·         věk – ochabování vazivové tkáně, tehdy postihuje celulitida i břicho a ruce
·         onemocnění jater – zhoršený metabolismus tuků
·         hormonální změny – dospívání, těhotenství, hormonální antikoncepce, menopauza
·         nedostatečný pitný režim, kouření, málo pohybu

Prevence

Celulitidě se dá ne-li předejít, tak rozhodně zmírnit její příznaky. Chce to udržovat správnou hmotnost a zabránit náhlému váhovému přírůstku. Toho lze docílit pohybovými aktivitami a pravidelným cvičením, čímž se nejen zbavíme tuku, ale podpoříme krevní i mízní oběh. Odborníci doporučují zdravé stravování – především hodně čerstvého ovoce a zeleniny a dostatečný pitný režim. Zlepšit průtok krve a lymfy lze i masážemi a jemným kartáčováním kůže postižených částí těla (také peelingy); tím zároveň odstraníme odumřelé kožní buňky a zlepšíme vzhled kůže.

Odstranění celulitidy

Lipohypertrofii lze účinně eliminovat pomocí přístrojů a metod, které urychlují látkovou výměnu. Jedná se především o lymfomasáž nebo lymfodrenáž a ultrazvukovou liposukci čili kavitaci.