Historická sága z raného středověku

Máte rádi rozsáhlé románové ságy a nebojíte se knih, které čítají pět set stran a více? Máte rádi historii, romantické příběhy, ale na straně druhé dokážete číst o krutostech, bestialitě a nespravedlnosti, která se k dávným dobám nutně váže? Pak byste rozhodně měli vyhledat rozsáhlou románovou ságu německé spisovatelky Sabine Ebertové o porodní bábě. Jednotlivé díly se jmenují
 zřícenina hradu

  • Tajemství porodní báby
  • Osudy porodní báby
  • Rozhodnutí porodní báby
  • Kletba porodní báby
  • Sen porodní báby

 
Přičemž se nedejte mýlit termínem porodní bába, protože hlavní hrdinka Marta je dívka, skoro dítě, později mladá žena.
knihy kolem dveří 

Období velké kolonizace

Kniha reflektuje období takzvané velké kolonizace v Sasku ve dvanáctém století. V Evropě došlo ke zvýšení počtu obyvatelstva, což nutilo lidi migrovat do pustých míst, kde docházelo k vymýcení lesů a tím se získával prostor pro budoucí ornou půdu a výstavbu nových vesnic.
S jednou takovou kolonou se vydala také chudá dívka Marta. Snad by její osudy nebyly tak dramatické, kdyby nebyla obdarována léčitelským uměním, nezamiloval se do ní pán vesnice rytíř Christian a v zemědělské osadě, kterou vybudovali na ploše bývalého Temného lesa, se neobjevilo bohaté ložisko zlata.
V románové sáze můžeme sledovat kromě množství postav fiktivních také celou řadu historických postav jako například Ota Wettinský Bohatý, jeho manželka Hedvika, císař Fridrich Barbarosa, jeho manželka Beatrix a celou řadu dalších osobností.
I když se jedná o velmi rozsáhlé dílo, knihy se čtou doslova samy. Knihu, která má 560 stran, musíte prostě přečíst na jeden zátah a hned sháníte další díl.
Až ságu dočtete, nemusíte být smutní, protože k dispozici je pokračování Krev a Stříbro, kdy se někdejší osada s názvem Christiandorf stává významným těžním městem Freiburg. A samotné sáze předchází trilogie Meč a Koruna. Z této trilogie ovšem u nás vyšel zatím první díl Mistr Mystifikace.